Kometa NEOWISE je retrogradna kometa, što znači da se gledano sa sjevernog nebeskog pola, kreće u pravcu kazaljke na satu (za razliku od većine ostalih objekata Sunčevog sistema), sa skoro paraboličnom orbitom. Takva orbita vodi kometu daleko u dubine Sunčevog sistema što znači da je više nećemo vidjeti. Kometu je 27. marta ove godine otkrio svemirski teleskop NEOVISE po čemu je i dobila naziv.
Pored Sunca na najmanjem rastojanju kometa je prošla 3. juna ove godine, na samo 43 miliona kilometara. Pustila je dva repa. Jedan je od prašine, drugi od gasa. Najbliži prolaz pored Zemlje biće 23. jula 2020. i to na udaljenosti od oko 103 miliona kilometara. Ovim će se orbitalni period komete povećati sa oko 4500 na 6800 godina.
Autor: Aleksandar Zorkić
Kometa NEOWISE na večernjem nebu: Prvih nekoliko dana vidjet će se sasvim dobro i na jutarnjem nebu. Iza 17. jula trebao si se dobro vidjeti do ponoći pa i duže, ako je mjesto posmatranja takvo da vam je otvoren dio horizonta od sjeverozapada do sjeveroistoka i ako nema jakog svjetlosnog onečišćenja nad tim dijelom horizonta.